Jaśnie Plan

Dziś rozmawiamy z autorką plannera Jaśnie Plan – Joanną Kotecką. Fanką pięknego papieru i praktyki prowadzenia dziennika. Uwielbia spędzać czas sama ze sobą, a w zasadzie z ulubionym notesem przy boku. Jest domatorką, mieszka na krakowskim Salwatorze, bardzo lubi swoją dzielnicę i rzadko kiedy wybiera się poza nią. Zanim stworzyła Jaśnie Plan, pracowała w startupach jako spec od marketingu i nie sądziła, że kiedykolwiek zrobi coś swojego.
Jaśnie Plan to pięknie zaprojektowany, niedatowany planner. Został oparty o naukowe metody dotyczące wyznaczania celów i psychologii pozytywnej. Oprawiony w płócienną okładkę. Został w 100% zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. W środku znajdziecie (Przewodnik, który wprowadzi Cię w świat celów, dobrych nawyków i psychologii pozytywnej oraz zainspiruje do działania tu i teraz, Ocenę zadowolenia z życia, Strony wspierające realizację celów, Dziennik Nawyków znany również jako „Nawykownik”, Codzienny Dziennik znany również jako „Codziennik”, Praktykę Wdzięczności, Miejsce na planowanie i refleksję, Cytaty z kultowych Polskich filmów, Przestrzeń dla myśli, czyli 16 stron na notatki).
Skąd pomysł na Jaśnie Plan?
Pomysł na Jaśnie Plan pojawił się w mojej głowie częściowo z własnej potrzeby, a częściowo z chęci podzielenia się z innymi praktykami, które odkryłam na własnej drodze do szczęścia i spełnienia. A wszystko zaczęło się od okresu zagubienia – nie do końca wiedziałam co chcę robić w życiu, brakowało mi poczucia celu i czułam się nieszczęśliwa. Bardzo długo szukałam informacji i narzędzi, które by mi pomogły, aż w końcu natrafiłam na książkę Sonii Lyubomirsky “The How of Happiness”. Dowiedziałam się z niej, że nad poczuciem własnego szczęścia można (a nawet powinno się) pracować i że istnieją sprawdzone praktyki, które mogą nam pomóc szczęście zbudować. Praktyki takie jak: wyznaczanie i realizowanie wartościowych celów, spędzanie czasu robiąc to co bardzo lubimy, prowadzenie dziennika czy praktyka wdzięczności. Od razu wzięłam się za wypróbowywanie tych metod i dość szybko zobaczyłam rezultaty – zaczęłam “wracać do siebie”. Zmiany we mnie samej szybko zauważyły bliskie mi osoby, które zaczęły pytać, co one mogą zrobić aby zacząć żyć lepiej i bardziej w zgodzie z sobą. Wtedy zrozumiałam, że jest nas więcej – że nie tylko ja zmagałam się z tego typu zagubieniem. Tak właśnie pojawił się pomysł na narzędzie – planer, który pomaga zrozumieć co jest dla nas ważne, wspiera w działaniu i dbaniu o dobre samopoczucie na co dzień.
Skąd pomysł na nazwę?


Przede wszystkim zależało mi na tym aby nazwa nie traktowała siebie zbyt poważnie i była polska. Filary, na których oparty jest Jaśnie Plan (cele, nawyki, wdzięczność, szczęście) to tematy, o których dużo się mówi za granicą, a w Polsce często kojarzą się z coachingiem. Już nie mówiąc o tym, że często brakuje polskich odpowiedników niektórych pojęć, a używanie angielskich nazw nie poprawia odbioru tych tematów. Dlatego nazwa planera od początku była wielkim wyzwaniem, a mnie bardzo zależało na tym aby tematy te były poruszane po polsku, w nowy, niecoachingowy sposób. W końcu stanęło na Jaśnie Plan – czyli ten jedyny, wyjątkowy plan na siebie, plan jakiego jeszcze nie było. Dodatkowo, samo słowo „jaśnie” sugeruje jasność – to co ważne staje się jasne, a my wiemy dokąd zmierzamy.
Dużo osób zapisuje swoje myśli w telefonach, pisze pamiętniki online, blogi. Czy wierzysz że ktoś jeszcze prowadzi papierowy kalendarz, pamiętnik?
Oczywiście! Co więcej, uważam, że coraz więcej osób się na to otwiera, co pokazuje między innymi sukces sklepów papierniczych takich jak Papierniczeni, Rzeczownik czy Noteka. Wydaje mi się, że im więcej czasu spędzamy w internecie i z telefonami w ręku, tym bardziej w wolnej chwili próbujemy się od tego odciąć. Jesteśmy przebodźcowani, chcemy żyć wolniej i bardziej uważnie. Stąd duże zainteresowanie różnymi formami slowlife, mindfulness czy też właśnie prowadzeniem dziennika w formie analogowej. Zapisywanie swoich myśli uspokaja – pomaga się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć temu, co pojawia się w naszej głowie.


Jak się dowiadujemy na stronie Jaśnie Plan to dbałość o siebie…
To dlatego, że Jaśnie Plan to coś więcej niż planer. To narzędzie, które pomaga nam podejść do naszego dobrobytu holistycznie i zadbać o siebie na wielu płaszczyznach. Pomaga nam ocenić co jest dla nas ważne i na tej podstawie wyznaczyć wartościowe cele. Wspiera również w ich realizacji, jednocześnie pomagając nam dbać o nasze dobre samopoczucie na co dzień. Wyznaczanie i realizowanie celów, które mają dla nas znaczenie ma ogromny wpływ na nasz poziom szczęścia, spełnienia i zadowolenia z siebie. Czasami to najlepsza rzecz jaką możemy dla siebie zrobić. Ale to nie wszystko – możemy dbać też o siebie poprzez zauważanie i docenianie tego co już mamy, robienie dla siebie miłych rzeczy czy też refleksyjność. Wszystkie te rzeczy również wchodzą w skład Jaśnie Planu.
Jakie są Twoje rytuały?
Dobre pytanie! To jak zaczynamy i kończymy dzień ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak działamy. Dlatego moje główne rytuały dotyczą poranków i wieczorów (choć nie tylko). Poranek zaczynam od porannych stron – to praktyka zapoczątkowana przez artystkę Julię Cameron, która ma na celu wypisanie się ze wszystkich swoich myśli i zaczęcia dnia z klarownym, otwartym umysłem. Zaraz po tym robię krótką sesję jogi, następnie kawa i zdefiniowanie 3 najważniejszych zadań na nadchodzący dzień. Przed snem, staram się nie patrzeć w ekran – zazwyczaj rozciągam się, rozmawiam z bliskimi lub czytam książkę. W weekend uwielbiam się przejść sama do pobliskiej kawiarni – poczytać Wysokie Obcasy, popisać w dzienniku albo odpowiedzieć na kilka pytań z Jaśnie Myśli.